Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych likwidacji barier architektonicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych

Liczba odwiedzających: 34

Bariery architektoniczne są to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliżej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom z niepełnosprawnościami.

O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby, które posiadają ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym na stale zamieszkują, jeżeli realizacja zadań umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.

Wysokość dofinansowania likwidacji barier funkcjonalnych wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Dofinansowanie nie przysługuje:

  • osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu;
  • jeżeli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu.

Wniosek o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych osoba niepełnosprawna składa w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym dla miejsca zamieszkania, w każdym czasie.

Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy.

Do wniosku o dofinansowanie dołącza się:  

1. Kopię orzeczenia lub kopię wypisu z treści orzeczenia, o którym mowa w art. 1, art. 5 pkt 1a lub art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a w przypadku osoby, o której mowa w art. 62 ust. 3 tej ustawy, kopię orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1998r.
2. Dokument potwierdzający tytuł do lokalu (własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości).
3. Zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym Wnioskodawca stale zamieszkuje (w koniecznych przypadkach).
4. Zaświadczenie lekarza specjalisty potwierdzające konieczność realizacji zadania (wystawione czytelnie, na druku stanowiącym załącznik nr 1 do wniosku).
5. Szkic/zdjęcie pomieszczenia/budynku/przestrzeni przed wykonaniem prac lub inny dokument potwierdzający stan obecny.
6. Szkic pomieszczenia/budynku/przestrzeni po zlikwidowaniu barier architektonicznych lub inny dokument uwzględniający zmiany.
7. Kosztorys szczegółowy uwzględniający koszt urządzeń, materiałów budowlanych, robót na podstawie cen publikowanych w regionalnych informatorach budowlanych.
8. Udokumentowanie informacji o innych źródłach finansowania zadania.
9. Oświadczenia. 
10. Kopię pełnomocnictwa lub odpis postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego w przypadku, gdy osoba niepełnosprawna działa przez pełnomocnika lub opiekuna prawnego.

Wniosek wraz z załącznikami dostępny jest po kliknięciu tutaj.